تبلیغات
آنایوردم آستارا - حیرانی مردم از زمین خواری ها در «حیران»


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

حیرانی مردم از زمین خواری ها در «حیران»

نوشته شده توسط:سجاد یوسفی
پنجشنبه 5 شهریور 1394-01:07 ب.ظ
حیران» با زیبایی های مسحورکننده و آوازه دیرینه اش به سبب گردنه ای زیبا در این منطقه، این روزها بیشتر از آنکه به سبب مناظر خیره کننده اش مخاطبان را به خود جلب کند؛ شاهد دست اندازی ها و ویلاسازی های غیرمجازی است که همگان را از این تعرض به منابع طبیعی به حیرانی واداشته است.

حیران ، دهستانی در 30 کیلومتری آستارا با دو هزار و 200 هکتار مساحت که از این میزان، یک هزار و 200 هکتار به مستثنیات اشخاص و یک هزار هکتار به منابع ملی تعلق دارد.
زیبایی های بکر و منحصربفرد این منطقه، همگان را در این اندیشه فرو می برد که در هنگام عبور از گردنه ای به همین نام، لحظاتی در طبیعت آن توقف کنند و از آب و هوا و مناظر آن بهره ببرند اما این روزها، بیشتر از آنکه مردم منطقه و مسافران، بهره چندانی از این مواهب الهی بگیرند؛ غمناک از دست یازی ها به اراضی ملی حیران و ویلاهای غیرمجازی هستند که چهره این منطقه را تغییر داده است.
هرچند در نیمه خردادماه سالجاری، تیم ویژه ای از سازمان بازرسی کل کشور برای رسیدگی به تخلفات در بخش تخریب جنگل و دست اندازی به منابع طبیعی و اراضی ملی در گیلان به این استان سفر کرد؛ اما این روزها، بازهم شاهد ورق خوردن دفتر دیگری از تخلفات در بخش زمین خواری هستیم.
رهبر معظم انقلاب اسلامی هفدهم اسفندماه سال گذشته در دیدار مسوولان و دست اندرکاران منابع طبیعی و محیط زیست، حراست از جنگل ها و مراتع و فضاهای سبز را نیازمند برنامه ریزی، تدبیر، پیگیری مستمر و جدی و قاطعیت دستگاه های مرتبط دانستند و با اشاره به دیدگاه اسلام در خصوص اهمیت حفظ زمین و ثروت های عمومی کره خاکی گفتند: اسلام و ادیان الهی همواره بر لزوم احساس مسوولیت انسان در قبال طبیعت و حفظ تعادل میان انسان و طبیعت تاکید کرده اند زیرا عامل اصلی بروز مشکلات زیست محیطی بر هم خوردن این تعادل است.
ایشان به جنگل ها و مراتع به عنوان ریه های تنفسی شهرها و عوامل نگهدارنده خاک اشاره و از دست اندازی افراد سودجو به جنگل ها و منابع طبیعی بخصوص در شمال کشور ابراز تاسف شدید کردند و افزودند: دستگاه های مسوول باید قاطعانه با تعدی به جنگل ها به هر بهانه ای اعم از هتل سازی و جذب گردشگر و ساخت حوزه علمیه و برخی توجیهات به ظاهر قابل قبول، مقابله کنند.
معظم له پدیده زمین خواری و اخیراً کوه خواری و ساخت و ساز در ارتفاعات را از دیگر مسایل رنج آور و اسف بار دانستند و تاکید کردند: باید در قانون، اینگونه اقدامات جرم تلقی شود و افراد سوءاستفاده کننده بی هیچ اغماضی مورد تعقیب قضایی قرار گیرند و اگر در دستگاه ها نیز کوتاهی انجام گیرد، باید با عوامل این کوتاهی هم بشدت برخورد شود.

* تشکیل کمیته ای برای مقابله با زمین خواری در حیران
استاندار گیلان در همین ارتباط ، از تشکیل کمیته ویژه برای مقابله با پدیده زمین خواری در گردنه حیران در غرب استان خبر داد.
محمدعلی نجفی در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: به دنبال بروز برخی تخلفات در گردنه حیران در بخش زمین خواری و نیز سفر کمیته ویژه ای متشکل از مشاور معاون اول رییس جمهوری و مسوول دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصاد ، معاونین وزیر جهاد کشاورزی و رووسای سازمان های جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و امور اراضی کشور، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغی، معاون بنیاد مسکن کشور و مشاور وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت المال به گیلان؛ این کمیته تشکیل شده است.
به گفته وی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان ریاست این کمیته را برعهده دارد و مدیران دستگاه های ذیربط اجرایی از جمله جهاد کشاورزِی، منابع طبیعی، محیط زیست، راه و شهرسازی و ... اعضای آن هستند.
استاندار گیلان تاکید کرد: از زمان استقرار دولت یازدهم، حتی یک مورد پروانه ساختمانی جدید در منطقه گردنه حیران توسط مسوولان مربوطه صادر نشده است.
نجفی با قدردانی از حساسیت رسانه ها برای مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز گفت: مجموعه ارکان دولت تدبیر و امید با توجه به توصیه های رهبر فرزانه انقلاب، تاکیدات رییس جمهوری و بخشنامه معاون اول رییس جمهوری؛ اهتمام ویژه در مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز دارد.
وی از اقدامات انجام شده در این خصوص را تشکیل کمیته نظارتی ویژه در گیلان برای مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در سال 92 و نیز ابلاغیه استاندار به تمام فرمانداران و شهرداران مبنی بر مقابله جدی مسوولان استانی با زمین خواری در اردیبهشت ماه سال 93 عنوان کرد.
نجفی همچنین دستورالعمل اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در تیرماه سال 93 به وزرای جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت مبنی بر مقابله و برخورد جدی با پدیده زمین خواری و اینکه هر دستگاه، گروهی را مامور کند تا تمام قراردادهای اراضی ملی و دولتی واگذار شده را مورد رسیدگی قرار گیرد؛ از دیگر اقدامات مجموعه دولت در این خصوص ذکر کرد.
وی گفت: در این مدت، ضمن جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، گشت های نظارتی افزایش یافته، تبلیغات رسانه ای انجام و متخلفین نیز به مراجع قضایی معرفی شدند.
استاندار گیلان افزود: طی دو سال استقرار دولت یازدهم، 83 هکتار از اراضی توسط اداره کل راه و شهرسازی و 151 هکتار توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ، آزاد و تجاوزات غیرمجاز، قلع و قمع شده است.
وی همچنین افزود: با بررسی انجام شده؛ برخورد با متخلفان در ساخت و سازهای گردنه حیران افزایش یافته و 46 مورد پرونده تخلفات به محاکم قضایی ارسال شد که از این میان؛ شش مورد بازگشت به حالت اولیه و حکم تخریب سازه های غیرمجاز صادر شد.
نجفی بیان داشت: شش مورد پرونده نیز قرار منع تعقیب گرفت و دو مورد از پرونده ها نیز دستور توقف عملیات ساخت و ساز صادر و بقیه پرونده ها نیز در حال رسیدگی است.
استاندار گیلان با یادآوری بحث طرح شده در سال 93 در ارتباط با بازنگری در طرح گردنه حیران و افزایش 100 هکتاری برای طرح هادی روستایی در این منطقه گفت: با این طرح نیز در راستای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، مخالفت شد.
استاندار گیلان اطمینان خاطر داد که به صورت ویژه و قاطع، با متخلفان و دست اندازان به اراضی طبیعی و ملی برخورد می شود.

* استقرار اکیپ شناسایی ساخت و سازهای غیرمجاز در حیران

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی استان گیلان نیز از استقرار اکیپ شناسایی ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه حیران خبر داد.
سید محمدمهدی میرهاشمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه حیران اظهار کرد: پس از شناسایی 13 واحد ساخت و ساز غیرمجاز در منطقه حیران، جهادکشاورزی گیلان اکیپی را برای شناسایی و تفکیک ساخت و سازهای قانونی و غیرقانونی در این محل مستقر کرد.
وی با تقسیم بندی اراضی منطقه حیران به اراضی داخل و خارج از طرح هادی گفت: در سال های گذشته (طی سال 84 به بعد) برخی از اراضی توسط اشخاص سودجو با چشم پوشی مسوولان وقت، مورد تغییر کاربری قرار گرفت.
وی با بیان اینکه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان در همان زمان در همین زمینه شکایت های متعددی را تقدیم مراجع قضایی کرد، افزود: بعضی از این موارد منجر به صدور حکم قطعی و در نهایت اجرای حکم شد اما بخشی دیگر از این موارد منجر به صدور شکواییه نشد.
میرهاشمی ادامه داد: طبق مقررات، صدور مجوز ساخت و ساز باید توسط کمیسیون ماده یک قانون حفظ کاربری صادر شود ولی مقامات وقت در آن زمان، برخی مجوزها را بدون ارجاع به این کمیسیون صادر کردند.
وی اظهار کرد: مدیریت جهاد کشاورزی در همان زمان به استناد قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، علیه صادرکنندگان پروانه ساختمان اقامه دعوا کرد، اما متاسفانه بدلیل نفوذ اشخاص سازنده این ساختمان ها، این افراد موفق به اخذ مجوز پروانه ساختمانی به صورت غیرمجاز شدند.
میرهاشمی تصریح کرد: تاکنون 13 نفر در این منطقه شناسایی شده اند که در خارج از طرح هادی، اقدام به ساخت و ساز غیرقانونی کرده اند.
وی ماهیت این افراد را افراد ذی نفوذ از استان همجوار عنوان و بیان کرد: جهاد کشاورزی با شناسایی این متخلفان و به استناد قانون، علیه مسوولان وقت و مالکین ساختمان در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آستارا اقامه دعوا کرده است.
وی با بیان اینکه بخش عمده ساخت و سازها در این منطقه در داخل طرح هادی و خارج از بافت مسکونی می باشد، تصریح کرد: ساخت و سازها در خارج از طرح هادی پراکنده است؛ در همین راستا و باتوجه به برخی شکایات ، اکیپی برای شناسایی ساخت و سازهای غیرمجاز و تغییر کاربری های غیرقانونی اراضی کشاورزی در این منطقه مستقر شده اند.
میرهاشمی ادامه داد: علاوه براین؛ اکیپ های شهرستانی نیز با حضور نیروی انتظامی گشت های ویژه انجام می دهند و درصورت اطلاع از موارد خلاف در این زمینه، در محل وقوع جرم حاضر شده و برخوردهای قانونی انجام می دهند.
مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی استان گیلان یادآور شد: طی پنج سال گذشته تاکنون؛ از 606 مورد تغییر کاربری غیرمجاز حدود 293 هکتار از اراضی شامل زراعی و باغی، 149 مورد در مراجع قضایی منجر به صدور رأی قطعی و محکومیت متخلفان شده، 352 مورد نیز مشمول تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ کاربری شده و ماموران جهادکشاورزی در این ارتباط اقدام به تخریب سازه های غیرمجاز کرده اند و نهایتاً اینکه، متهمان 105 پرونده نیز برائت گرفته اند.
وی سامانه 131 متعلق به مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی استان را پل ارتباطی مناسبی برای دریافت اطلاعات شهروندان از زمین خواری ها و تغییرهای غیرمجاز کاربری اراضی ذکر کرد.
میرهاشمی گفت: همزمان 25 نفر می توانند در خصوص ارائه گزارش های مربوط به زمین خواری با این سامانه تماس بگیرند و این سامانه، گزارش ها را به گشت های ویژه ، منتقل و این گشت ها در محل وقوع جرم حضور یافته و با متخلفان برخورد می کنند.

* با حمایت دولت فعلی، پرونده زمین خواری در حیران افشا شد

نماینده مردم شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: با حمایت دولت فعلی، پرونده زمین خواری بزرگ در گردنه حیران افشا شد تا بتوانیم در راستای حفظ حقوق بیت المال و انفال قدمی برداریم.
صفر نعیمی ادامه داد: تعدادی از مسوولان مرتبط در دولت گذشته، با اتصال سه روستای حیران سفلی ، علیا و وسطی، برنامه های خود را در قالب طرح هادی پیش گرفتند و مسوولان وقت، به جای اینکه برای سه روستای مذکور به صورت جداگانه طرح هادی تعریف کنند، این روستاها را تجمیع کرده تا مساحت آن به 160 هکتار برسد.
وی افزود: این اقدام آنها باعث رونق زمین های حیران شد که در آن موقع، در گام بعدی با بازنگری طرح هادی 100 هکتار دیگر نیز به محدوده مذکور اضافه شد.
نعیمی ادامه داد: ساخت و سازها در محدوده 160 هکتاری با اطمینان افراد از حمایت مسوولان وقت انجام شد و برای انجام ساخت و ساز در محدوده 100 هکتاری اراضی مزروعی اقدام کردند.
وی با بیان اینکه با روی کارآمدن دولت یازدهم تمام امیدهای آنها به ناامیدی تبدیل شد، گفت: اقدام کنندگان به ساخت و ساز، پیش از آنکه منتظر نتیجه پیگیری های خود باشند، ساخت و سازهای غیرمجاز را در قالب ویلاها و ساختمان های مختلف در محدوده 100 هکتاری آغاز کردند.
نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تمام این اتفاق ها از سال 86 قوت گرفت، ادامه داد: بیشتر افرادی که اقدام به ساخت و سازهای غیرمجاز در قالب ویلاها کرده اند، با هدایت چشمه آب های زیرزمینی و ساماندهی آنها برای خودشان، اقدام به ساخت استخرهای اختصاصی کرده اند و این در حالیست که بسیاری از مردم منطقه ، از کمبود و بعضاً نبود آب شرب رنج می برند.
به گفته نعیمی؛ در حال حاضر معاون اول رییس جمهوری، دادستان کل کشور و سایر مقامات اجرایی و قضایی در شهرستان و استان، پیگیری و رسیدگی به این پرونده را به صورت جدی بر عهده دارند.
وی با اشاره به اینکه تمام اقدامات دلسوزان نظام در خصوص حفظ انفال در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری صورت می گیرد ، گفت: فرهنگ و ادبیات مردم آستارا ، برگرفته از اصالت ریشه دار این منطقه می باشد که شایسته است در خصوص احقاق حق اهالی منطقه حیران ، مسوولان از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

* تخریب واحدهای به ناحق ساخته شده در حیران، خواسته مردم است

نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: تخریب واحدهای به ناحق و با اخذ مجوز با رانت سیاسی و مدیریتی ساخته شده در دل طبیعت گردنه حیران، خواسته همه مردم است که بایستی به این خواسته توجه شود.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی افزود: عاملان این دست اندازی به طبیعت، بایستی شناسایی و معرفی شوند و به سزای اعمال خود برسند.
وی به سکوت برخی مسوولان پیشین در این رابطه اعتراض و تصریح کرد: بایستی تمام کسانی که در تصرف این منابع طبیعی، مستقیم و غیرمستقیم دخالت داشته اند؛ شناسایی شوند.
جعفرزاده بیان داشت: مسوولان بایستی هرچه سریعتر و با قید فوریت، به این موضوع ورود کنند و در کوتاه ترین زمان، موضوع ساخت و ساز در گردنه حیران را بررسی و اقدامات لازم را انجام دهند.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساخت و ساز در گردنه حیران از توان مردم عادی خارج است، گفت: سرمایه گذاری سنگینی در این منطقه انجام گرفته، بنابراین کسانی توانسته اند با رانت، مجوزهایی را اخذ کنند.
وی بحث ها و مشاجره های شماری از مسوولان از آستارا تا اردبیل و متهم کردن یکدیگر را موجب تخریب افکار عمومی خواند و اضافه کرد: اینگونه اقدامات به صلاح کشور نیست، برای رفع مشکل زمین خواری که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز هست؛ همه باید همکاری کنند.
منطقه حیران از توابع شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و همجوار با استان اردبیل است.
مساحت استان گیلان 14 هزار و 711 کیلومتر است. از مجموع اراضی ملی گیلان؛ 565 هزار هکتار اراضی جنگلی، 245 هزار هکتار اراضی مرتعی و 288 هزار هکتار اراضی ملی جلگه ای و 11 هزار هکتار اراضی ساحلی مستحدث ( سواحلی که با پسروی دریا ایجاد می شود) است.
یک هزار و 800 گونه مختلف گیاهی نیز در گیلان می روید و جنگل های هیرکانی به عنوان تنها باقیمانده رویشگاه های جنگلی دوران سوم زمین شناسی که بیش از پنج میلیون سال قدمت دارند، از دیگر موهبت های الهی برای این استان است.

هماکنون 260ئ هکتار از زمین های کشاورزی حیران با ساخت و باخت در طرح هادی به مسکونی تبدیل و ویلا سازی شده است

نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:پنجشنبه 5 شهریور 1394 01:09 ب.ظ

http://canadianopharmacy.com/
پنجشنبه 10 مرداد 1398 12:29 ب.ظ

Incredible plenty of amazing information.
canada online pharmacy canada online pharmacies medication drugs for sale in uk canada medication pharmacy online pharmacy canada canadian pharmaceuticals canadian drug buy viagra usa online pharmacy canadian online pharmacies legal
http://exarphos.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 10:08 ق.ظ

Nicely put. Many thanks!
prezzo cialis a buon mercato cialis rezeptfrei sterreich il cialis quanto costa buy cialis online cialis for sale south africa price cialis best venta de cialis canada cialis daily reviews buying cialis in colombia cialis 30 day sample
cialis soft tabs
یکشنبه 2 تیر 1398 06:09 ب.ظ

With thanks, A lot of advice!

tadalafil 20mg does cialis cause gout comprar cialis 10 espa241a 200 cialis coupon import cialis buy original cialis cialis pas cher paris cialis online deutschland cialis 5mg cialis 5mg
http://fuleve.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 03:33 ق.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis per paypa cialis 20 mg cost low cost cialis 20mg cialis 20mg prix en pharmacie cialis pills cialis authentique suisse cialis uk enter site natural cialis buy cialis online cheapest cialis dose 30mg
http://disflighto.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 10:28 ق.ظ

Kudos, I enjoy this!
cialis rckenschmerzen generic cialis pill online cialis savings card prix de cialis cialis generika when will generic cialis be available brand cialis nl cialis 5 mg cialis professional from usa pastillas cialis y alcoho
http://guetrimcyp.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 06:24 ب.ظ

Seriously a good deal of fantastic tips!
cialis daily dose generic cialis prices in england cialis prezzo al pubblico cialis cost cialis generic canadian drugs generic cialis fast cialis online what is cialis cialis efficacit cialis for sale in europa
http://lorade.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 02:52 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
cialis generisches kanada cialis online holland cialis preise schweiz buy cialis online cheapest cipla cialis online cialis tablets for sale walgreens price for cialis cialis reviews cialis e hiv cialis 20mg prix en pharmacie
http://ressifal.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:38 ق.ظ

Good write ups. Cheers!
cialis dose 30mg we like it cialis soft gel if a woman takes a mans cialis cialis generico online look here cialis cheap canada tesco price cialis cialis et insomni cialis en 24 hora opinioni cialis generico cialis 5mg
http://evuzic.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:47 ب.ظ

Thanks a lot. An abundance of postings!

cialis rezeptfrei prescription doctor cialis achat cialis en europe cialis dosage callus free cialis tadalafil 10 mg cialis canada on line cialis pills cialis pills
Cialis prices
سه شنبه 28 خرداد 1398 11:18 ب.ظ

Nicely put, Kudos!
generic cialis online cialis tadalafil 20 mg prezzo cialis a buon mercato cialis baratos compran uk sialis generic cialis with dapoxetine cialis prezzo di mercato buy cialis online legal pastillas cialis y alcoho
canadian cialis online
سه شنبه 28 خرداد 1398 12:44 ق.ظ

You mentioned that superbly!
40 mg cialis what if i take free generic cialis we recommend cialis best buy buy cialis online legal cialis dosage amounts cialis generic tadalafil buy tadalafilo callus are there generic cialis cialis from canada
Cialis generic
یکشنبه 26 خرداد 1398 08:27 ب.ظ

Many thanks. Excellent stuff!
click here take cialis cialis generic tadalafil buy cialis dosage amounts tadalafil tablets cialis generic tadalafil buy ou trouver cialis sur le net cipla cialis online only here cialis pills generic cialis pro cialis taglich
http://inogted.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:51 ق.ظ

Very good info. With thanks.
only here cialis pills we like it cialis soft gel recommended site cialis kanada cialis daily reviews generico cialis mexico enter site very cheap cialis cialis kaufen wo generic cialis buy cialis sample pack buy generic cialis
http://tunsworkper.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 04:15 ب.ظ

Thanks. Quite a lot of material.

click here cialis daily uk does cialis cause gout generic cialis review uk buying cialis on internet canadian cialis cialis pills boards interactions for cialis how to purchase cialis on line cialis 5 mg cialis per paypa
http://highbackgi.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 01:47 ق.ظ

You actually expressed this fantastically!
cialis en 24 hora costo in farmacia cialis acquisto online cialis online prescriptions cialis tarif cialis france cialis pills boards cialis professional from usa free generic cialis cialis wir preise generic cialis tadalafil
http://landketi.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 11:31 ق.ظ

You revealed that fantastically.
online prescriptions cialis cialis dose 30mg cialis online tesco price cialis usa cialis online how to purchase cialis on line only best offers cialis use prix cialis once a da link for you cialis price cialis 20 mg best price
Cialis 20 mg
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:00 ب.ظ

Kudos. Awesome stuff!
cialis prezzo di mercato enter site very cheap cialis cialis dosage buy cialis online comprar cialis 10 espa241a canada discount drugs cialis cialis side effects dangers cialis generic availability best generic drugs cialis buy cialis online
Cialis canada
پنجشنبه 23 خرداد 1398 08:00 ق.ظ

Thanks! Plenty of information.

purchase once a day cialis cialis dosage cialis farmacias guadalajara cialis prezzo al pubblico generic cialis pro low cost cialis 20mg il cialis quanto costa buy original cialis cialis pills cialis 5mg prix
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 01:44 ب.ظ

Really a lot of amazing facts!
cialis pas cher paris only best offers cialis use cialis price thailand cialis 20mg prix en pharmacie cialis italia gratis cialis generico lilly cialis generico lilly cialis 5 mg buy weblink price cialis try it no rx cialis
should i buy viagra even with no erectile dysfunction
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:29 ب.ظ

Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one? Thanks a lot!
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 07:38 ق.ظ

You actually suggested that perfectly!
cialis 5 effetti collaterali rx cialis para comprar preis cialis 20mg schweiz cialis 20 mg effectiveness cialis venta a domicilio buy original cialis price cialis per pill cialis official site discount cialis discount cialis
female viagra pill side effects
شنبه 18 خرداد 1398 06:43 ب.ظ

I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this information So i'm glad to show that I have an incredibly good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I such a lot surely will make certain to do not omit this site and provides it a glance regularly.
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 02:47 ق.ظ

You said it perfectly..
cialis venta a domicilio cialis coupons dosagem ideal cialis tesco price cialis the best choice cialis woman cialis kaufen wo cialis 5 mg scheda tecnica 200 cialis coupon effetti del cialis canadian drugs generic cialis
erectile food
شنبه 4 خرداد 1398 02:54 ق.ظ
erectile vacuum pump costs http://viagralim.us erectile vacuum pump costs !
For the reason that the admin of this website is working, no doubt very soon it will be renowned, due to its quality contents.
http://ukcanadianpharmacy.com/
جمعه 23 فروردین 1398 04:37 ب.ظ

You actually reported it superbly!
northwest pharmacies online canadian pharmacys canadian pharmacy no prescription canadian medications online canadian pharmacy top rated canadian pharmacies online online pharmacies mexico drugstore online shopping reviews canadian medications pharmacy trust pharmacy canada
http://canadianpharmacyonl.com/
پنجشنبه 22 فروردین 1398 02:58 ق.ظ

You have made the point.
canadian medications, liraglutide canada online pharmacies for men buy viagra usa cialis canadian pharmacy online pharmacy canadian pharmacies buy vistagra usa canadian pharmaceuticals companies good canadian online pharmacies buy viagrow
http://sibcbt.ru/bijsk
یکشنبه 18 فروردین 1398 11:10 ق.ظ
ブランド スーパーコピーメンズ 服など取り扱っているブランドショップコピーです。スーパーコピー服偽物を高
buy cialis with no prescription
جمعه 16 آذر 1397 05:07 ق.ظ

You have made your stand very well..
cialis online buy cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis 5 mg scheda tecnica can i take cialis and ecstasy order a sample of cialis pastillas cialis y alcoho safe dosage for cialis usa cialis online cialis 20mg preis cf
Generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:52 ق.ظ

You actually suggested this superbly.
price cialis best walgreens price for cialis acheter cialis kamagra cialis en 24 hora cialis 5 mg scheda tecnica cialis daily dose generic buy cialis uk no prescription cialis 10 doctissimo side effects for cialis cialis daily new zealand
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:56 ب.ظ

You actually stated it terrifically!
cialis savings card low dose cialis blood pressure tadalafil only best offers 100mg cialis discount cialis we choice free trial of cialis cialis prezzo al pubblico cialis coupons printable cialis 20 mg best price cialis tablets for sale
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30